Systémy řízeného větrání se zpětným ziskem tepla (takzvanou rekuperací) jsou běžnou (a ceněnou) součástí pasivních domů. Oprávněně – tento autonomní systém zajistí trvalý přísun čerstvého vzduchu do místností v průběhu celého roku a to při dodržení tepelné pohody.
Některé potenciální investory přesto v rozhodování brzdí obavy, že bude údržba systému příliš náročná nebo drahá. Podle našeho názoru, který je podložený mnoha realizacemi, jde o docela jednoduchý proces. Hned si povíme víc.
Přínosy řízeného větrání s rekuperací tepla
Pobyt na čerstvém vzduchu je zdravý. Bezesporu. O něco těžší je zajistit, aby ho byl dostatek i v interiérech domů. Chytré příručky radí pravidelné nárazové větrání po dobu 3 až 5 minut každé 2 hodiny (a to i v noci, protože na tom, jestli se ráno probudíte odpočatí, se podepisuje i koncentrace CO2v ložnici).
Tak se znovu dostáváme k výhodám řízeného větrání s rekuperací, které zajistí výměnu vzduchu bez ohledu na to, jestli doma jste nebo nejste a bez ohledu na to, jaké venku panuje počasí. Spolu se vzduchem totiž při běžném větrání přivádíte do domu i vlhkost, která se může, v kombinaci s ochlazením povrchu konstrukcí, stát za zdrojem plísní a vést k pomalému poškozování konstrukcí domu.
Součástí systému řízeného větrání (ve vzduchotechnické jednotce) jsou filtry zachycující prach (což oceníte při uklízení), pyl a další alergeny (alergici se budou moc doma svobodně nadechnout). Zápach z kuchyně či vlhkost z koupelny je kontinuálně odváděna z místností, což má vliv i na akustickou pohodu (všichni známe hlučné větráky záchodů či koupelen, které se v noci rozléhají po bytě).
Teď k té údržbě
„V čem spočívá údržba systému řízeného větrání?“ To je jeden z nejčastějších dotazů, ze strany investorů. Vzduchovody proudí i prach, který může projít filtry, pokud nejsou dostatečně měněny. Pokud v potrubí dochází ke kontinuálnímu proudění (mění se pouze jeho intenzita), prach se neusadí. Na výústkách odváděného vzduchu můžete kontrolovat znečištění vaší domácnosti. To se projeví také na filtru ve vzduchotechnické jednotce.
Čištění vyústek
S čištěním vyústek přívodů vzduchu moc práce není. Očistit je můžete vlhkým hadrem či prachovkou.
Pravidelná výměna filtrů – na tu nezapomínejte
Filtry v systému řízeného větrání fungují jako fyzická bariéra, která zachytává znečišťující částice. Ale nemůže to dělat věčně. Proto je dobré k jejich výměně přistupovat dle čistoty lokality v níž žijete – prach z pylů v první polovině roku či prašnost z polí při sklizni může vést k častější výměně filtrů než je tomu v zimních měsících, kdy je ve venkovním vzduchu vyšší vlhkost a téměř žádný prach.
Platí, že filtry je nutné minimálně 1 x ročně vyměnit (doporučení výrobce se v tomto případě různí). Během prvního roku užívání kontrolujte zanesení filtru častěji a podle vizuálního posouzení znečištění si pak naplánujte četnost výměny na další období.
Mějte na paměti, že péče o filtry se podepisuje nejen na kvalitě vnitřního prostředí a účinnosti systému řízeného větrání, ale i na životnosti celého systému.
Na co nezapomenout?
Před samotnou výměnou filtrů si připravte neprodyšný sáček nebo papírovou tašku, ve které zanesený filtr přenesete do dobře větraného prostoru, nebo rovnou do komunálního odpadu (pokud měníte celou kazetu/desku).
Nezapomeňte zkontrolovat také:
- čistotu odvodu odtoku kondenzátu ve dveřích či na dně vzduchotechnické jednotky (pokud se zde nějaká nachází),
- zavodnění odvodu kondenzátu,
- stav těsnění dveří (při velkém úklidu se hodí přetřít těsnění silikonovým olejem).
Čištění výměníku
Čištění větrací jednotky doporučujeme provádět jednou za jeden až tři roky. Způsob údržby najdete v návodu od výrobce (může se lišit). Pokud jde o čištění výměníku jednotky, tam to platí rovněž.
Údržba bude pravděpodobně velmi jednoduchá, některé jednotky mají snadno vyjímatelný výměník, který je vhodné propláchnout teplou vodou (40 °C s čisticím prostředkem). Pozor, nikdy výměník nesušte na slunci!
Kolik taková údržba systému řízeného větrání stojí?
V běžném pasivním domě pro čtyřčlennou rodinu s centrální vzduchotechnickou jednotkou se roční náklady na údržbu pohybují v řádu stovek Kč.
Přečtěte si také několik tipů, jak vybrat větrací systém. Věříme, že budete spokojeni stejně jako naprostá většina uživatelů.