1. Centrální systém
1/3

Všechny místnosti větrá jedna větrací jednotka pomocí důmyslných rozvodů. Zpravidla je umístěná v technické místnosti. Díky tomu neobtěžuje hlukem a lze ji snadno servisovat.

2. Decentrální systém
2/3

Jednotka větrá přímo místnost, ve které je umístěná. Používá se hlavně v bytech, případně starých domech, kde není dost místa pro rozvody. Nevýhodou je, že chod jednotky může být v noci slyšitelný.

3. Semicentrální systém
3/3

Hlavní jednotce asistují i menší jednotky rozmístěné po budově, které zajišťují stálost výkonu ve všech místnostech. Vhodné je zejména pro velké budovy jako jsou bytové domy, kanceláře nebo školy.

Základní funkcí rekuperace je přispívat
ke zdravému a pohodlnému bydlení

Jednotka vytváří zdravé prostředí, které je útulné za každého počasí

Díky tomu, že jsou neustále odváděny nečistoty a nadbytečná vlhkost, v domě vždycky dýcháte zdravý a čerstvý vzduch.

Filtrace v obou směrech chrání jednotku a rozvody před znečištěním

Filtrován je vzduch zvenčí i vzduch odváděný zevnitř. Do jednotky tak neproniká prach ani jiné nečistoty, čímž se zvyšuje její životnost.

Intenzitu větrání upravíte podle situace nebo počtu osob v místnosti

Rekuperace se stará o větrání automaticky. Když si o to ale situace řekne, lze intenzitu větrání manuálně upravit.

Pokročilé funkce umí lépe pracovat
s vlhkostí nebo účinněji filtrovat

Zabrání vysoušení vzduchu

Některé systémy vedle výměny tepla umí rekuperovat také vlhkost. Díky tomu se vzduch nevysouší, což je výhoda hlavně v zimě, kdy bývá venkovní vzduch sušší.

Filtruje na míru

Díky speciálním filtrům můžete doma dýchat naprosto čistý vzduch. Odchytávat lze například prach, pyly, kouř nebo zplodiny z aut.

Reguluje teplotu

Některé speciálně navržené systémy dokáží interiér zchladit nebo naopak ohřát. Zastávají pak podobnou funkci jako běžná klimatizace nebo otopný systém.

Větrá v každé místnosti jinak

Různé místnosti potřebují různou intenzitu větrání podle způsobu využití. Prémiovější řady jednotek umožňují upravovat intenzitu větrání v každé zóně nebo místnosti zvlášť.

Vyvráceno: 7 nejčastějších omylů o větracích systémech

Přečíst článek

Generální partner

Podporují nás

Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 - 2021 – Program EFEKT II. pro rok 2021