1. Centrální systém
1/3

Všechny místnosti větrá jedna větrací jednotka pomocí důmyslných rozvodů. Zpravidla je umístěná v technické místnosti. Díky tomu neobtěžuje hlukem a lze ji snadno servisovat.

2. Decentrální systém
2/3

Jednotka větrá přímo místnost, ve které je umístěná. Používá se hlavně v bytech, případně starých domech, kde není dost místa pro rozvody. Nevýhodou je, že chod jednotky může být v noci slyšitelný.

3. Semicentrální systém
3/3

Hlavní jednotce asistují i menší jednotky rozmístěné po budově, které zajišťují stálost výkonu ve všech místnostech. Vhodné je zejména pro velké budovy jako jsou bytové domy, kanceláře nebo školy.

Rekuperace přispívá
ke zdravému a pohodlnému bydlení

Jednotka vytváří zdravé prostředí, které je útulné za každého počasí

Díky tomu, že jsou neustále odváděny nečistoty a nadbytečná vlhkost, v domě vždycky dýcháte zdravý a čerstvý vzduch.

Filtrace v obou směrech chrání jednotku a rozvody před znečištěním

Filtrován je vzduch zvenčí i vzduch odváděný zevnitř. Do jednotky tak neproniká prach ani jiné nečistoty, čímž se zvyšuje její životnost.

Intenzitu větrání upravíte podle situace nebo počtu osob v místnosti

Rekuperace se stará o větrání automaticky. Když si o to ale situace řekne, lze intenzitu větrání manuálně upravit.

Pokročilé funkce umí lépe pracovat
s vlhkostí nebo účinněji filtrovat

Zabrání vysoušení vzduchu

Některé systémy vedle výměny tepla umí rekuperovat také vlhkost. Díky tomu se vzduch nevysouší, což je výhoda hlavně v zimě, kdy bývá venkovní vzduch sušší.

Filtruje na míru

Díky speciálním filtrům můžete doma dýchat naprosto čistý vzduch. Odchytávat lze například prach, pyly, kouř nebo zplodiny z aut.

Reguluje teplotu

Některé speciálně navržené systémy dokáží interiér zchladit nebo naopak ohřát. Zastávají pak podobnou funkci jako běžná klimatizace nebo otopný systém.

Větrá v každé místnosti jinak

Různé místnosti potřebují různou intenzitu větrání podle způsobu využití. Prémiovější řady jednotek umožňují upravovat intenzitu větrání v každé zóně nebo místnosti zvlášť.

Vyvráceno: 7 nejčastějších omylů o větracích systémech

Přečíst článek

Generální partner

Podporují nás

Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 - 2021 – Program EFEKT II. pro rok 2021