Lidé o vzduchotechnice dodnes tvrdí věci, které dávno nejsou pravda
„Kvůli hluku se nevyspím“
Pokud si pořídíte centrální větrací systém a necháte si zpracovat kvalitní projekt od profesionální firmy, hluku se nemusíte vůbec bát – větrací jednotka bude schovaná v neobývané místnosti a dobře odhlučněná.
Decentrální systémy mohou být slyšet v úplném tichu, zhruba jako jemné šumění větru při otevřeném oknu. K odhlučnění se používají akustické tlumiče a speciální ventilátory.
„Dělá to průvan“
Starší systémy dříve používané v kancelářích často vytvářely průvan či přímo foukaly proud vzduchu na sedící lidi – což je samozřejmě špatně.
Průvanu se dnes dá předejít kvalitně připraveným projektem, který v domě či bytě dobře rozmístí vyústky a nastaví správnou rychlost proudění vzduchu.
„Když je zapnutá vzduchotechnika, nesmí se otevírat okna“
To samozřejmě není pravda. Okna můžete otevírat dle libosti. Můžete jimi i větrat, pokud si budete chtít například užít voňavý ranní vzduch.
Okna se nemají otevírat v klimatizovaných prostorech, protože teplo zvenku ohřívá vzduch uvnitř. Řízené větrání ale není to samé jako klimatizace.
„Větrací systémy vysouší vzduch“
Vzduch vysouší jakékoli větrání. Větrací systémy ze své podstaty větrají výrazně lépe, a tak mohou i o něco více vysoušet vzduch, zvlášť v zimních měsících.
Pokud jste na nízkou vlhkost vzduchu citliví, můžete si pořídit systém se zpětným získáváním vlhkosti.
„Mikroventilace úplně stačí“
Bohužel nestačí. Dřív domy větraly škvírami v oknech, netěsnostmi v různých spojích nebo skrze póry ve stěnách.
Naproti tomu nové a rekonstruované domy jsou dnes extrémně zatěsněné – aby z nich neunikalo teplo. Dovnitř i ven se vzduch může dostat pouze oknem.
V bezvětří přitom pořádně nevyvětráte ani s oknem otevřeným dokořán, přestože jím proudí mnohonásobně více vzduchu než škvírou mikroventilace.
„Potrubí se zanáší prachem a bakteriemi“
Nezanáší. Vzduch zvenku je nasáván přes prachové filtry, které spolu s hladkým povrchem uvnitř potrubí zabraňují usazování nečistot.
Pokud je větrací systém pravidelně udržován, potrubí se nemá jak zanést. A i v případě, že k zanesení dojde, se rozvody dají snadno vyčistit, pokud jsou navržené profesionální firmou.
TIP: Pomocí speciálních filtrů můžete ze vzduchu odstraňovat také pyly a pachy, například cigaretový kouř od sousedů nebo smog.
„Rekuperace je drahá“
Pravdou je, že systém řízeného větrání není levný. Vychází na 60–180 tisíc, podle velikosti nemovitosti a vašich požadavků na vzhled a funkce. Pokud se chystáte rekonstruovat, na jeho pořízení můžete získat příspěvek od státu.
Samotný provoz vás vyjde zhruba na stovky korun ročně. Zároveň ale ušetříte na energiích, protože systémy řízeného větrání využívají odpadní teplo.
Největší přínos řízeného větrání ale není úspora pěněz, ale zdravé a komfortní bydlení.