Často slýcháte o tom, že správné je větrání důležité a jak negativní vliv má na člověka CO2? Ale víte, jak to udělat, aby všechno bylo správně? Rádi vám poradíme, jak pomocí řízeného větrání zařídit správné odvětrávání místností a minimalizovat koncentraci oxid uhličitý ve vzduchu!

Vliv CO2 na člověka

Bez kvalitního čerstvého vzduchu se v životě neobejdeme. Pokud ale nevětráte 3 až 5 minut každé dvě hodiny, koncentrace oxidu uhličitého se u vás doma zvyšuje. Například ráno v ložnici můžete mít 2x a dokonce i 3x vyšší koncentraci CO2 než jsou doporučené normy. Čím vyšší je jeho koncentrace ve vzduchu, tím vyšší je i množství škodlivin. Ráno se pak často probouzíte neodpočatí a s bolestí hlavy. Při dlouhodobém pobytu v prostředí s vyšším množstvím oxidu uhličitého než je bezpečná koncentrace CO2 1500 ppm se navíc mohou objevit i zdravotní problémy.

Správné větrání

Pro zdravý život je potřeba zajistit si dostatečný a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Ale jak na to? Nikdo nemá chuť si po celý den i noc a třeba i uprostřed zimy, každé dvě hodiny vyvětrat, kvůli troše čerstvého vzduchu. Myslet na neustálé větrání a pořád chodit otevírat okna je otravné a v zimě i neekonomické, protože se stále znovu a znovu musí vzduch v místnosti ohřívat. Řešením je řízené větrání.

Jak funguje řízené větrání

Řízené větrání používá větrací jednotku s rekuperací tepla. Skrz ni vedou dvě potrubí. První přivádí čerstvý vzduch z venku a druhé odvádí vydýchaný odpadní vzduch z domácnosti. V rekuperační jednotce se přiváděný čerstvý vzduchu ohřeje od odváděného a domácnost tak nepřijde o naakumulované teplo. Obrovský bonus je vzduchotechnická jednotka, která za vás sama ohlídá kvalitu vzduchu vaší domácnosti a spolehlivě ji udržuje pod doporučenou hodnotou oxidu uhličitého.

Díky řízenému větrání můžete ušetřit 75 až 90 % energie a navíc budete mít doma konstantní teplotu bez tepelných výkyvů. Vaše domácnost tak bude mít neustálý přísun čerstvého vzduchu.

Zajímá vás jakou koncentraci oxidu uhličitého máte doma vy? Rádi vám zdarma zapůjčíme přístroj na měření CO2, vlhkosti a teploty vzduchu.

Zdroj foto: ARCHCON atelier, s.r.o. – člen Centra pasivního domu, foto M. Zeman

Jak na správné větrání? Řízeně!

Ráno v ložnici překračuje množství CO2 2-3x doporučenou hranici. Naučte se správně větrat, dobře se pak vyspíte i předejdete zdravotním obtížím Přečtěte si, jak na to.

Generální partner

Podporují nás

Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 - 2021 – Program EFEKT II. pro rok 2021