Často slýcháte o tom, že správné je větrání důležité a jak negativní vliv má na člověka CO2? Ale víte, jak to udělat, aby všechno bylo správně? Rádi vám poradíme, jak pomocí řízeného větrání zařídit správné odvětrávání místností a minimalizovat koncentraci oxid uhličitý ve vzduchu!
Vliv CO2 na člověka
Bez kvalitního čerstvého vzduchu se v životě neobejdeme. Pokud ale nevětráte 3 až 5 minut každé dvě hodiny, koncentrace oxidu uhličitého se u vás doma zvyšuje. Například ráno v ložnici můžete mít 2x a dokonce i 3x vyšší koncentraci CO2 než jsou doporučené normy. Čím vyšší je jeho koncentrace ve vzduchu, tím vyšší je i množství škodlivin. Ráno se pak často probouzíte neodpočatí a s bolestí hlavy. Při dlouhodobém pobytu v prostředí s vyšším množstvím oxidu uhličitého než je bezpečná koncentrace CO2 1500 ppm se navíc mohou objevit i zdravotní problémy.
Správné větrání
Pro zdravý život je potřeba zajistit si dostatečný a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Ale jak na to? Nikdo nemá chuť si po celý den i noc a třeba i uprostřed zimy, každé dvě hodiny vyvětrat, kvůli troše čerstvého vzduchu. Myslet na neustálé větrání a pořád chodit otevírat okna je otravné a v zimě i neekonomické, protože se stále znovu a znovu musí vzduch v místnosti ohřívat. Řešením je řízené větrání.
Jak funguje řízené větrání
Řízené větrání používá větrací jednotku s rekuperací tepla. Skrz ni vedou dvě potrubí. První přivádí čerstvý vzduch z venku a druhé odvádí vydýchaný odpadní vzduch z domácnosti. V rekuperační jednotce se přiváděný čerstvý vzduchu ohřeje od odváděného a domácnost tak nepřijde o naakumulované teplo. Obrovský bonus je vzduchotechnická jednotka, která za vás sama ohlídá kvalitu vzduchu vaší domácnosti a spolehlivě ji udržuje pod doporučenou hodnotou oxidu uhličitého.
Díky řízenému větrání můžete ušetřit 75 až 90 % energie a navíc budete mít doma konstantní teplotu bez tepelných výkyvů. Vaše domácnost tak bude mít neustálý přísun čerstvého vzduchu.
Zdroj foto: ARCHCON atelier, s.r.o. – člen Centra pasivního domu, foto M. Zeman