Celé noci se budíte a nemůžete spát? Jste unavení, ale stále nemůžete pořádně zabrat a ráno vstáváte celí rozlámaní a naštvaní na celý svět? Noc co noc se vás ze sna vytrhává žízeň, ale pak vás zase nenechá spát volání přírody? Prostě je to martýrium a vy nevíte, co s tím? Tak si zkontrolujte vlhkost vzduchu v ložnici!

Dostatečný spánek zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života a naši psychickou i fyzickou kondici. Aby se vám dobře spalo, zaměřte se na správnou vlhkost vzduchu v ložnici. Ideální je mít v místnosti, kde spíte, v létě 40 až 55 % a v zimě 45 až 60 % relativní vlhkosti.

V případě, že bude místnost příliš vlhká může docházet ke vzniku plísní. Naopak, když je vzduch v místnosti příliš suchý, budou tím trpět vaše dýchací cesty a může dokonce dojít i k jejich onemocnění a dalším zdravotním potížím.

Jak dosáhnout správné vlhkosti vzduchu

Základem je správné větrání. V ideálním případě by se mělo větrat každé dvě hodiny během celého dne i noci. Stačí otevřít okna dokořán na 3 až 5 minuty. Ale kdo má na něco takového čas a náladu, navíc třeba ještě uprostřed zimy, kde je venku mráz a řádí vánice? Nedostatečné větrání ale vede ke zvýšení koncentrace škodlivin a relativní vlhkosti. A to může dokonce vést až k poškození konstrukcí.

Když pro vás tedy není přirozené větrání to pravé, zkuste to s řízeným větráním. Díky využití rekuperace tak navíc snížíte tepelné ztráty na minimum.

Rekuperace je speciální zařízení, v kterém dochází k předávání tepla od odváděného vzduchu na čerstvý přiváděný vzduch. Řízené větrání tak zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a odvod toho znehodnoceného bez nutnosti lidského zásadu. Zároveň se můžete rozloučit s nepříjemným průvanem, otravným hlukem z ulice a teplotními rozdíly. Můžete tak mít po celý rok v místnostech stejnou teplotu a zároveň čerstvý vzduch.

Řízeným větráním k úspoře energie

Pokud celý systém větrání necháte řídit čidly CO2, kde si nastavíte maximálního hodnotu koncentrace oxidu uhličitého – například na hodnotu 1500 PPM (maximální povolená koncentrace CO2), budete tak množství větraného čerstvého vzduchu průběžně regulovat. Tak se mohou vyvětrat jen místnosti, které zrovna využíváte a ušetříte energie.

Foto: Protronix – člen Centra pasivního domu

Chcete bydlet ve zdravém a komfortním prostředí? Celý větrací systém pro rodinný dům stojí kolem 200 tisíc korun a pro bytový dům asi 70 tisíc korun na byt. Rádi vám poskytneme bezplatnou konzultaci.

Projekt Pinkasův Palác

Pinkasův Palác na ostrově Kampa představuje dokonalou symbiózu historie a moderní technologie díky instalaci decentrálních větracích jednotek s rekuperací. Jednotky…

Partneři

Saint-gobain – divize V-systém Jablotron Atrea Štorc Meesenburg Meltem Stiebel-Eltron Stanislav Martínek Elektrodesign Protronix Alkion

Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 - 2021 – Program EFEKT II. pro rok 2021