Celé noci se budíte a nemůžete spát? Jste unavení, ale stále nemůžete pořádně zabrat a ráno vstáváte celí rozlámaní a naštvaní na celý svět? Noc co noc se vás ze sna vytrhává žízeň, ale pak vás zase nenechá spát volání přírody? Prostě je to martýrium a vy nevíte, co s tím? Tak si zkontrolujte vlhkost vzduchu v ložnici!

Dostatečný spánek zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života a naši psychickou i fyzickou kondici. Aby se vám dobře spalo, zaměřte se na správnou vlhkost vzduchu v ložnici. Ideální je mít v místnosti, kde spíte, v létě 40 až 55 % a v zimě 45 až 60 % relativní vlhkosti.

V případě, že bude místnost příliš vlhká může docházet ke vzniku plísní. Naopak, když je vzduch v místnosti příliš suchý, budou tím trpět vaše dýchací cesty a může dokonce dojít i k jejich onemocnění a dalším zdravotním potížím.

Jak dosáhnout správné vlhkosti vzduchu

Základem je správné větrání. V ideálním případě by se mělo větrat každé dvě hodiny během celého dne i noci. Stačí otevřít okna dokořán na 3 až 5 minuty. Ale kdo má na něco takového čas a náladu, navíc třeba ještě uprostřed zimy, kde je venku mráz a řádí vánice? Nedostatečné větrání ale vede ke zvýšení koncentrace škodlivin a relativní vlhkosti. A to může dokonce vést až k poškození konstrukcí.

Když pro vás tedy není přirozené větrání to pravé, zkuste to s řízeným větráním. Díky využití rekuperace tak navíc snížíte tepelné ztráty na minimum.

Rekuperace je speciální zařízení, v kterém dochází k předávání tepla od odváděného vzduchu na čerstvý přiváděný vzduch. Řízené větrání tak zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a odvod toho znehodnoceného bez nutnosti lidského zásadu. Zároveň se můžete rozloučit s nepříjemným průvanem, otravným hlukem z ulice a teplotními rozdíly. Můžete tak mít po celý rok v místnostech stejnou teplotu a zároveň čerstvý vzduch.

Řízeným větráním k úspoře energie

Pokud celý systém větrání necháte řídit čidly CO2, kde si nastavíte maximálního hodnotu koncentrace oxidu uhličitého – například na hodnotu 1500 PPM (maximální povolená koncentrace CO2), budete tak množství větraného čerstvého vzduchu průběžně regulovat. Tak se mohou vyvětrat jen místnosti, které zrovna využíváte a ušetříte energie.

Foto: Protronix – člen Centra pasivního domu

Chcete bydlet ve zdravém a komfortním prostředí? Celý větrací systém pro rodinný dům stojí kolem 200 tisíc korun a pro bytový dům asi 70 tisíc korun na byt. Rádi vám poskytneme bezplatnou konzultaci.

Nebojte se údržby řízeného větrání

Stavíte a uvažujete o řízeném větrání domu, ale bojíte se, že bude údržba systému na vás příliš velké sousto? Klid. Není to těžší než vysypat vysavač.

Generální partner

Podporují nás

Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 - 2021 – Program EFEKT II. pro rok 2021